Zamknięcia p.poż. › Systemy zamknięć ogniowych
Dym i ogień wewnątrz budynku stanowią duże zagrożenie dla życia ludzkiego i dóbr materialnych. W celu odseparowania stref od siebie stosuje się specjalnie skonstruowany System blokad drzwi, z uwagi na swoje działanie zwany również Systemem Zamknięć Ogniowych.
Zasada działania
Drzwi lub przegrody dymowe stanowią ważny element systemu ochrony przeciwpożarowej.
Aktywowanie systemu może odbywać się na dwa sposoby:
- automatycznie poprzez wyzwolenie z czujek dymowych lub czujek termicznych,
- ręcznie z przycisku zwalniającego.
Możliwe jest wysterowanie systemu z innego, zewnętrznego urządzenia (np. centrali SSP lub centrali oddymiania RZN).
Po uruchomieniu alarmu, elektromagnesy zostają zwolnione, a drzwi wyposażone w samozamykacze automatycznie zamkną się, co spowoduje oddzielnie stref pożarowych od siebie.
Elementy systemu oraz charakterystyka
- Centrala
Centrale zamknięć ogniowych BAZ 04 oraz BAZ 2 sterują elektromagnesami stosowanymi do drzwi i bram przeciwpożarowych. Po otrzymaniu sygnału z czujek pożarowych lub po wciśnięciu odpowiedniego przycisku, centrala aktywuje system zamknięć.
- Czujki
Czujki dymu DOR 40 / OSD wyzwalają automatycznie systemy zamknięć i oddymiania w przypadku wystąpienia pożaru. Wyróżniają się tutaj czujki optyczne z uwagi na wysoką niezawodność działania oraz zdolność szybkiego rozpoznawania dymu.
- Chwytaki
Elektromagnes GT 50 R 089 znajdujący się w chwytaku utrzymuje drzwi w stanie pracy niezakłóconej w położeniu otwartym, umożliwiając w ten sposób swobodny ruch osobowy i towarowy. W sytuacji alarmowej elektromagnes zostaje wyłączony przez co chwytak puszcza drzwi, które zostają automatycznie zamknięte.